Hej Flemming,
Jeg kan ikke se din fejlmelding. Er det mon noget der minder om dette:
https://li360.pitneybowes.com/s/article/Resolve-error-message-when-trying-to-edit-using-WFS-T-in-MapInfo-Pro-15-x-and-16-0
Jeg kan mindes at der var et problem med v15.0 på et tidspunkt, hvor vi vist fandt en omvej til v15.0.
Carsten Andersen fra Halsnæs Kommune fandt denne omvej: "Når jeg går ind i XML-filen, der dannes sammen med laget, viser det sig da også, at der er en lille forskel, afhængig af om laget er importeret med version 12.5 (se vedhæftede fil Vinterruter_veje_2016.xml) eller version 15.0 (se vedhæftede fil Vinterruter_veje_2016_v15_kopi.xml), nemlig at der i v.15-udgaven øverst forekommer teksten: xmlns:wfs=”http://www.opengis.net/wfs” , mens den i v.12.5-udgaven hedder xmlns:ns=”http://www.opengis.net/wfs”. Denne forskel udløser fejlmeddelsen i både version 12.5 og 15.0, og hvis man manuelt retter v.15.0-udgaven til xmlns:ns, går det fint igennem."
Problemet er løst med den seneste opdatering til v16.0